sob. 25 listopada 2017

III miejsce na Festiwalu Robotyki ROBOCOMP 2017

21 października w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyła się VIII edycja Festiwalu Robotyki ROBOCOMP 2017 – jednego z najciekawszych wydarzeń tego typu w Polsce. Festiwal Robotyki jest inicjatywą Koła Naukowego „Integra” działającego przy Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, które na co dzień zajmuje się przede wszystkim konstrukcją robotów mobilnych. Głównym elementem festiwalu są międzynarodowe zawody robotów cieszące się bardzo dużą popularnością. W obecnej edycji w rozgrywkach wzięło udział ponad 100 robotów, a festiwal przyciągnął zawodników z Polski, Litwy, Łotwy i Słowacji. W tym roku zawody zostały przeprowadzone w takich konkurencjach jak Sumo, Micromouse, Freestyle czy Linefollower.

Poza elementem współzawodnictwa równie istotny jest charakter edukacyjny wydarzenia. Co roku na festiwalu obecne są stoiska, prezentacje i wystawy związane z tematyką robotyki, automatyki, elektroniki czy informatyki. Podczas wydarzenia firmy będące oficjalnymi sponsorami prezentują swoją działalność. Wspierają one także najbardziej utalentowanych uczestników, gdyż nagrodami w konkurencjach są często liczne kursy, staże czy szkolenia. Od lat na festiwalu pojawiają się znane na całym świecie marki. W tym roku na festiwalu gościła firma Nokia.

W tym roku w zawodach w kategorii robotów Linefollower uczestniczyły konstrukcje przygotowane przez studentów z Koła Naukowego Automatyki i Robotyki - Bartosza Kunikowskiego i Bartosza Sawoniewskiego, natomiast w konkurencji Micromouse do bitwy o podium wystartował robot „Rapid” opracowany przez Łukasza Niemyjskiego. W tej mocno obsadzonej w tym roku konkurencji robot spisał się znakomicie zajmując III miejsce. Niestety kłopoty techniczne związane z silnikiem sprawiły, że robot „Andżej” konkurujący w kategorii Linefollower zajął VII miejsce.