czw. 22 marca 2018
 
Szukaj
?
 
 
 
Aktualności
 
 
 
Polish Bison Team
 

Polish Bison Team to drużyna ambitnych konstruktorów tworzących roboty kategorii Sumo, które startują na najważniejszych zawodach w kraju oraz za granicą. W skład drużyny wchodzą: Krzysztof Matus, Nils Thernstrom, Mateusz Czega oraz Tomasz Szczurko, krórzy mimo zwycięstw nie przestają pracować nad ulepszaniem swoich robotów.


Nasza drużyna jest owocem współpracy dwóch kół naukowych Wydziału Elektrycznego tj. Koła Naukowego Automatyki i Robotyki kierowanego przez dr inż. Rafała Kociszewskiego oraz Koła Naukowego METRON prowadzonego przez dr inż. Wojciecha Walendziuka. Obecnie jesteśmy w fazie kończenia prac nad nowymi robotami Sumo, z którymi pojedziemy do Japonii. Warto podkreślić, że na bazie naszych wcześniejszych sukcesów, w Polsce i na zawodach międzynarodowych w Wiedniu i Tokio, otrzymaliśmy specjalne zaproszenie na eliminacje do największych zawodów robotycznych 27th International Robot Sumo Tournament 2015 w Tokio.


Zawody robotów kategorii Sumo wzorują się na tradycyjnym japońskim sporcie, a robotyczna odmiana tego sportu wygląda tak, że każda z dwóch drużyn wystawia na Dohyo (ringu) swoją konstrukcję. W przypadku zbliżających się zawodów, konstrukcja robota nie może być cięższa niż 3 kg oraz większa niż kwadrat o boku 20 cm. Ring ma średnicę 154 cm i w przeciwieństwie do zawodów w Polsce, gdzie ring jest drewniany, ten jest zrobiony z arkusza blachy. Dzięki temu robot może zwiększyć swoją przyczepność magnesami. W związku z tym możliwe jest zastosowanie napędów dużej mocy, w postaci silników prądu stałego, które napędzają roboty do bardzo dużych prędkości. Warto podkreślić, że dzięki takiej konstrukcji ringu, konkurencje odbywają się w bardzo dynamicznej atmosferze, która jest z pewnością atrakcyjna dla publiczności.


Liczymy na Wasze wsparcie, a dalsze postępy naszej drużyny można śledzić na witrynie umieszczonej na Facebook:

Sponsorzy: