pt. 15 grudnia 2017

Roboty studentów WE na podium w Międzynarodowych Zawodach Robotów Sumo Challenge 2017

W sobotę 18 listopada pasjonaci robotyki spotkali się na jubileuszowej X edycji Międzynarodowych Zawodów Sumo Challenge2017 zorganizowanych przez Studenckie Koło Naukowe  Skaner (Instytut Automatyki, Politechnika Łódzka). W tym roku z uwagi na bardzo dużą liczbę uczestników turniej odbył się premierowo w Zatoce Sportu, czyli nowo wybudowanym Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej.

Główną częścią tej prestiżowej, organizowanej nieprzerwanie od 2008 roku imprezy są zmagania robotów w kilkunastu konkurencjach. W tym roku rywalizacja odbywała się w kategoriach: Sumo, Line Follower, MicroMouse, Humanoid Sprint, Freestyle, Bear Rescue, Roborace czy też Ketchup House. W obecnej edycji ze swoimi konstrukcjami uczestniczyli studenci WE, członkowie Koła Naukowego Automatyki i Robotyki.

Drugie miejsce w kategorii robotów mobilnych Line Follower Turbo (jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji - Formuła 1 w świecie robotów mobilnych, gdzie w klasie Turbo roboty wykorzystują specjalizowane napędy tunelowe) wywalczył robot skonstruowany przez Marcina Dąbrowskiego, natomiast trzecie miejsce w kategorii MicroMouse (szczególne wyzwanie dla konstruktorów-programistów, gdyż kluczowy jest algorytm znalezienia najszybszej lub najkrótszej drogi w labiryncie) zajął robot autorstwa Łukasza Niemyjskiego.