wt. 19 września 2017

You need to upgrade your Flash Player

Seminarium naukowe na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na seminarium naukowe na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.

W trakcie seminarium zaprezentuje się Pan Giulio Gorni, doktorant w Ceramics and Glass Institute, (Madryt, Hiszpania),odbywający staż pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Jana Dorosza w Katedrze Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej WE PB.

Informacje o seminarium

Prelegent:

Giulio Gorni,

Ceramics and Glass Institute, (Madryt, Hiszpania)

Data seminarium:

8 grudnia 2016 r. (czwartek), godz. 9:15 - 10:00.

Miejsce seminarium:

sala WE-029, budynek Wydziału Elektrycznego PB, ul. Wiejska 45 D, 15-351 Białystok.

Tytuł wystąpienia:

Rare-earth doped oxyfluoride nano-glass-ceramics prepared by melting-quenching and sol-gel. Their structure and photonics properties.

Streszczenie:

The growing field of photonics demands the design of new rare-earth based optical materials for their use in optical telecommunications, solid-state lasers, three-dimensional full-colour displays, solar cells, and other applications. Oxyfluoride glass-ceramics are promising RE-hosting candidates due to their good processing and optical properties. They combine the good chemical and mechanical stability of oxide-glass matrices with the excellent optical properties of low-phonon-energy fluoride nano-crystals. Materials prepared by melting-quenching and sol-gel route will be presented together with their structural and optical characterization.

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium.